Často kladené dotazy
Domovní ČOV
Domovní ČOV je vhodné použít v případě, kdy danou nemovitost není možné napojit na obecní kanalizaci. Použitím domovní ČOV se vyhnete drahému vyvážení septiku. Přečištěné odpadní vody je možné použít například pro zalévání zahrady v letním období.
Domovní ČOV pro rodinný dům je typicky tvořena válcovou plastovou nádobou o výšce cca 1,8m a průměru 1,5 m umístěnou pod zemí. Na povrchu je poté následně vidět pouze vstupní poklop.
Čištění vody je realizováno pomocí bakterií, které ke svému životu potřebují organický substrát obsažený v odpadní vodě a kyslík dodávaný elektrickým dmychadlem. Tento proces je nazýván aktivace. Bakterie ke svému životu potřebují trvalý přítok odpadních vod, DČOV není vhodná pro nepravidelně obývané objekty (např. sezónní chaty).
Přečištěnou odpadní vodu lze likvidovat následujícími způsoby :
- Vsakem do vod podzemních – vsakovacím zařízením či rozstřikem po pozemku
- Vypouštěním do vod povrchových – vypouštění do potoka
- Vypouštění do kanalizace – v případě, že je to dovoleno správcem kanalizace. Typicky se jedná o případ dešťové kanalizace, do které správce dovolí vypouštění přečištěných odpadních vod.
Podrobnosti o výběru a ceně DČOV lze najít zde.
Podrobnosti o možnostech povolení a potřebných přílohách DČOV naleznete zde.
Za přestupek lze uložit pokutu podle § 116 odst.1 písm.b vodního zákona za nedovolené vypouštění odpadních vod do vod povrchových nebo podzemních popř. v rozporu s vodním zákonem ve výši do 100.000 Kč. Sankce za užívání stavby bez kolaudačního souhlasu nebo v rozporu s kolaudačním souhlasem až do 1.000.000 Kč v souladu s § 178 stavebního zákona.
- Hydrogeologa – v případě vypouštění přečištěných odpadních vod do vod podzemních (vsakování na pozemku)
- Správce kanalizace – v případě vypouštění přečištěných vod do kanalizace
- Správce vodního toku – v případě vypouštění přečištěných odpadních vod do vod povrchových
- Správce povodí – v případě povolení ČOV na ohlášení
- Další – např. stanovisko CHKO pokud se Váš pozemek nachází v chráněnné krajiné oblasti
Přečištěnou vodu odtékající z ČOV je možné využívat například na zalévání zahrady. V tomto případě je nutné za ČOV instalovat akumulační nádrž, kam bude přečištěná voda natékat. V případě naplnění nádrže bude přebytečná voda odtékat do vsakovacího zařízení, kanalizace nebo vodního toku.
Vodovodní přípojka
Vodovodní přípojka se skládá z napojení na vodovodní řad v ulici, za napojením je uložena tzv. zemní zákopová souprava obsahující uzávěr s teleskopickým zavíráním uloženým v litinovém poklopu (umožňuje uzavření přípojky v případě havárie). Dále je třeba umístit vodoměrnou sestavu s vodoměrem, tu je možné umístit ve sklepě (v případě, že je vodovodní řad umístěn do cca 15 m od sklepa a potrubí je možné vést v přímce), nebo ve vodoměrné šachtě (umístěné na Vašem pozemku cca 2 metry od hranice pozemku). Za vodoměrnou šachtou následuje soukromá část vodovodní přípojky na pojená na rozvod vody v domě.
Vodovodní přípojka je dle zákona považována za samostatnou stavbu, ke které je třeba územního souhlasu či územního rozhodnutí a následného ohlášení (pro přípojky delší než 50 m).
Nezbytnou přílohou, kterou je třeba předložit na stavebním úřadě je také projektová dokumentace vyhotovená způsobilou osobou s náležitou autorizací.
Cena projektu je fixní – 6 000 Kč, nezáleží na místě či délce vodovodní přípojky. Případné připomínky zpracováváme v ceně projektu.
Vlastníkem vodovodní přípojky je osoba, která na své náklady přípojku pořídila, není-li dohodnuto jinak.
Opravy a údržbu vodovodních přípojek a kanalizačních přípojek uložených v pozemcích, které tvoří veřejné prostranství, zajišťuje provozovatel ze svých provozních nákladů.
Pro velmi hrubý odhad ceny vodovodní přípojky lze použít následující přibližné ceny jednoho běžného metru přípojky (zahrnují materiál potrubí a práci):
Asfaltová komunikace/chodník – 3500 Kč/bm
Dlážděný chodník – 2500 Kč/bm
Tráva – 1200 Kč/bm
K výše uvedeným cenám je třeba přičíst vodoměrnou šachtu (~12 000 Kč), cena za napojení na vodovodní řad a připojení vodoměru (~5000 Kč), poplatek obci (vlastníkovi) za napojení na vodovodní řad (0 ~ 30 000 Kč velmi individuální), geodetické zaměření zhotovené přípojky (~ 3000 Kč).
Uvedené ceny jsou orientační, v případě např. provedení výkopových prací svépomocí lze ušetřit.